امروز: جمعه 12 خرداد 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پروژه کارآفرینی پرورش ماهی و آبزیان دریایی

پروژه کارآفرینی پرورش ماهی و آبزیان دریایی دسته: شیلات
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 131 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 51

پروژه کارآفرینی پرورش ماهی و آبزیان دریایی در 51 صفحه ورد قابل ویرایش

قیمت فایل فقط 9,100 تومان

خرید

پروژه کارآفرینی پرورش ماهی و آبزیان دریایی در 51 صفحه ورد قابل ویرایش

شرح فرآیند

تاریخچه

 بهره برداری از سواحل جنوبی دریای خرز به صورت اجاره ای - سالانه از سال 1219 شمسی ( زمان سلطنت محمد شاه قاجار) آغاز شد. این نظام حقوقی در بهره برداری به مدت 80 سال تا 1299 شمسی ادامه داشته است. تا زمان محمد شاه, حاكمان هر منطقه به میل خود رودخانه ها و دریا را به اتباع روسیه اجاره می دادند. اما از سال 1215 هجری شمسی این اختیار با فرمان محمد شاه لغو شد.

2 - در سال 1306 هجری شمسی بین دولت های ایران و شوروی سابق پیمانی جهت تاسیس شركت مختلط برای صید ماهی در سواحل جنوب دریای مازندران منعقد شد و سایر رودخانه های داخلی در اختیار وزارت دارائی قرار گرفت كه به طور سالانه از طریق مزایده اجاره داده می شد.

3 - در سال 1332 هجری شمسی شركت شیلات توسط دكتر محمدمصدق ، نخست‌وزیر وقت ، ملی اعلام گردید و به عنوان شیلات ایران نامگذاری شد. این تشكیلات اولین ساختار سازمانی رسمی ماهیگیری كشور بود و به همین دلیل شیلات ایران نامیده شد.

4 - تا سال 1332{اعلام ملی شدن شیلات} فعالیتهای شیلات براساس قراردادهای ایران و روسیه انجام و رودخانه های شمال نیز تحت اختیار وزارت دارایی بوده و از طریق مزایده واگذار می شدند.

5 - با تشكیل وزارت منابع طبیعی در دی ماه 1346 شیلات ایران به این وزارتخانه وابسته شد و بعد از انحلال وزارتخانه مذكور امور شیلات به وظایف وزارت كشاورزی افزوده گردید.

6 - نخستین آئین نامه صید در دریای خزر در سال 1332 پس از ملی شدن شركت شیلات ایران تدوین و اجرا گردید كه عمدتاً مشتمل بر تعیین فصول مجاز و ممنوعه صید و تعیین مناطق مجاز صیادی بود.

7 - اولین فعالیت دولتی در زمینه آبزیان با همكاری پروفسور بلگواد دانماركی در سال 1316 هجری شمسی بر روی ماهیان جنوب انجام شد. درسال 1328 این كار توسط دكتر پطرسن دانماركی ادامه یافت.

8 - طی سالهای 1334 تا 1335 هجری شمسی یك شركت ژاپنی مطالعاتی را در خصوص توسعه ماهیگیری جنوب در خصوص انواع آبزیان خلیج فارس به ویژه ماهی و میگو انجام داد و در نتیجه مشخص شد بهره برداری از منابع آبزی خلیج فارس در تمام مدت سال امكان پذیر است. در سال 1335 سازمان برنامه و بودجه شركت ماهیگیری خلیج فارس را با مشاركت ژاپنی ها تحت عنوان " ماهیگیری خلیج فارس " تاسیس گردید كه ژاپن سهامدار آن بود سپس در سال 1336 تمامی سهام این شركت به سازمان برنامه انتقال یافت.

9 - در شهریور 1340 در اجرای قانون شیلات ایران و تقاضای وزارت دارایی و موافقت سازمان برنامه و تصویب هئیت دولت, این شركت به شیلات منتقل و در نهایت منجر به تشكیل شركت سهامی شیلات جنوب به سهامداری وزارت دارایی, وزارت جنگ, شیر خورشید سرخ و بانك تعاون كشاورزی در سال 1342 گردید..

شركت سهامی شیلات جنوب با مشاركت تعدادی از وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی تاسیس و با ایجاد ناوگان صیادی و چندین اسكله و مجتمع عمل آوری شیلاتی در جهت گسترش فعالیتهای صیادی اقدام نمود.

10 - در سال 1343 نخستین آئین نامه صید در رابطه با فعالیتهای صیادی در جنوب كشور ( خلیج فارس و دریای عمان و رودخانه های تابعه) مشتمل بر محدودیت های فصلی, مكانی و ابزاری تدوین یافت.

10 - اولین بار در سال 1301 تولید و رها سازی 3 میلیون قطعه بچه ماهی جهت رها سازی در دریای مازندران انجام شد.

11 - طی سالهای 1347 تا 1350 جهت حفظ ذخایر با ارزش ماهیان خاویاری و تكثیر و پرورش كپور ماهیان, كارگاه تكثیر و پرورش ماهیان سد سنگسر و ایستگاه تكثیر و پرورش پل آستانه تاسیس شد.

12 - پس از انقلاب اسلامی با ادغام شركت های شمال و جنوب و تشكیل شركت سهامی شیلات ایران تحت پوشش وزارت كشاورزی حوزه نظارت و فعالیت دولت به تمامی جنبه های شیلاتی كشور از جمله آبهای داخلی و تكثیر و پرورش آ‎بزیان گسترش یافت.

13 - در سال 1361 بر اساس مصوبه شورای انقلاب شركتهای شیلات شمال و جنوب ادغام شده در معاونت امور شیلات و آبزیان وزارت كشاورزی , با نام شركت سهامی شیلات ایران شكیل گردید.

14 - در شهریور ماه سال 1367 به پیشنهاد سران سه قوه و موافقت رهبر كبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی ( ره ) شركت سهامی شیلات ایران از وزارت كشاورزی منتزع و به وزارت جهاد سازندگی الحاق گردید.

15 - سازمان تحقیقات شیلات ایران در سال1369 تشكیل شد.

16 - قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 14 / 6 / 1374 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ 22 / 6 / 1374 به تایید شورای نگهبان رسید.

17 - آئین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران نیز در تاریخ 25 / 2 / 1378 هیات وزیران به تصویب رسید.

18 - در تاریخ 24 اردیبهشت ماه 1372 موسسه تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری دكتر دادمان توسط آقای هاشمی رفسنجانی افتتاح شد.

19 - در سال 1374 نام سازمان تحقیقات و آموزش شیلات ایران به موسسه تحقیقات شیلات ایران تغییر یافت.

20 - تشكیل وزارت جهاد كشاورزی از ادغام دو وزارتخانه كشاورزی و جهاد سازندگی در سال 1379 و قرار گرفتن شیلات ایران در وزارتخانه جدید

21 - انتزاع موسسه تحقیقات شیلات در سال 1381 از شركت سهامی شیلات ایران منتزع و به سازمان تحقیقات و آموزش كشاورزی الحاق شد.

22 - اساسنامه موسسه تحقیقات شیلات ایران توسط شورای گسترس آموزش عالی در تاریخ 1 / 12 / 1381 به تصویب رسید.

23 - و بالاخره تصویب قانونی مشتمل بر ماده واحده و ده تبصره در تاریخ 30 / 2 / 1383 توسط نمایندگان دوره ششم مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان مورخ 9 / 3 / 1383 شركت سهامی شیلات ایران به " سازمان شیلات ایران" تغییر یافت. بر اساس این قانون, شیلات كه همچنان از مجموعه های وزارت جهاد كشاورزی محسوب خواهد شد از تاریخ 1 / 1 / 1384 به صورت سازمان اداره می شود. رئیس سازمان توسط وزیر جهاد كشاورزی منصوب و به عنوان معاون وزیر خواهد بود.

نحوه قرار دادن بچه ماهی در استخر

در ابتدا ما احتیاج به تعدادی نوزاد ماهی داریم كه می توان آنرا از شیلات یا كارگاه تكثیرماهی فراهم كرد. نوع كپور ماهی مقرون به صرفه است و برای هر هكتار (000/10 متر مربع) حدود 6-5 هزار بچه ماهی با تركیبات مختلف نیاز می باشد. برای هر 2 متر مربع حدود یك قطعه بچه ماهی لازم است. قراردادن بچه ماهی بیش از ظرفیت در استخر باعث عدم رشد آنها خواهد شد. قبل از قراردادن بچه ماهی بایستی مطمئن بود كه درجه حرارت ظرف ماهیها با آب استخر یكسان می باشد. چنانچه اختلاف درجه حرارت در آب زیاد بود، باید به تدریج و آهسته مقداری از آب استخر را در ظرف بچه ماهیها اضافه نمود، تا به درجه حرارت یكسان برسند. اگر اختلاف درجه حرارت بین ظرف ماهی و استخر زیاد باشد باعث تلف شدن بچه ماهی می شود. بچه ماهی نباید از ارتفاع بالا در آب ریخت، بلكه می بایست ظرف ماهی را به نحوی در آب قرار داد تا خود ماهیها به صورت شنا وارد آب استخر شوند.نكات لازم برای مراقبت از استخر

 كافی بودن آب استخر توریهای مجاری ورودی و خروجی در جای خود قرار داشته باشد جلوگیری از نفوذ آب از جداره های استخر، كه در صورت نفوذ بایستی سریعا نقاط نفوذی مسدود شود. جلوگیری از شكار و دستبرد مرغان ماهیخوار، لاك پشت، مار، موش و قورباغه. در ضمن كشیدن سیم فلزی بصورت موازی می تواند از ورود مرغان ماهیخواد ممانعت نماید. هر چند مدت آب استخر باید تعویض شود كه در طول یك سال 4 الی 5 بار می رسد.نحوه صید

در پنج ماه اول نباید از استخر ماهی صید شود و پس از این مدت می توان هفته ای 4 یا 5 ماهی بزرگ صید نمود. برداشت محصول ماهی پس از وارد نمودن به استخر حداكثر به مدت یكسال می باشد موقع مناسب برای صید ماهیان، صبح زود هنگام خنكی هوا است. می توان با تخلیه آب استخر به صید نهایی دست یافت. تعدادی ظرف آب برای نگهداری بچه ماهیان و توری برای جلوگیری از فرار ماهیها لازم است. برای جدا ساختن بچه ماهیها از ماهیان بزرگ باید یك چاله با عمق مناسب و به مساحت 2 متر مربع ایجاد كرد و نوزاد ماهی را در درون آن قرار داد و در آخر باید بچه ماهیها به درون استخر برگردانده شود. در هر هكتار كه 5 تن ماهی وارد شود حدود 200/3 تن احتمال برداشت محصول است. بر طبق اطلاعات بدست آمده تغذیه نوزاد كپور ماهی با استفاده از شیره سویا باعث می شود كه از 5/1 هكتار زمین استخر پرورش ماهی 10 تن ماهی بدست آید.

مجوز های پرورش ماهی :

1. موافقت اصولی : چنانچه امکانات معرفی شده از جانب متقاضی دارای ضوابط و شرایط پرورش ماهی باشد پس از تصویب کمیسیون صدور پروانه موافقت اصولی صادر میشود که رونوشت آن به ادارات محیط زیست ، امور آب و امور اراضی استان ارسال می شود.

2. پروانه تاسیس : چنانچه جواب تمام استعلامات مثبت باشد پس از صلاح دید کمیسیون صدور پروانه پروانه تاسیس صادر میشود که بر اساس آن شخص اجازه ساخت و ساز پیدا کرده و جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی می شود.

3. پروانه بهره برداری : پس از اتمام کار ساخت و ساز و بازدید کارشناسی چنانچه مورد دارای شرایط ماهیدار کردن باشد از جانب کمیسیون صدور پروانه ، پروانه بهره برداری صادر می شود.

* لازم به تذکر است در هر مورد از مجوزهای فوق چنانچه تا زمان اعتبار پروانه صادره ، کار اتمام نیافته باشد مجوز باید تمدید گردد.

مزارع زینتی : استعلام از ارگانهای مذکور لازم نیست و شخص بایستی فیش آب یا مجوز چاه خود را ارائه نماید .

مزارع خرد: چنانچه مدارک چاه و زمین تکمیل باشد به یکباره مجوز بهره برداری از منبع آب کشاورزی صادر می شود.مراحل لاروی :

معمولاً تخم ماهیان آب شیرین از جمله كپور پس از گذشت 100 "درجه روز" (یعنی 4 روز در دمای 25 درجه سانتیگراد) سرباز می­كند. لاروها به طول 5 میلیمتر هستند و تنها یك كیسه غذایی كوچك با خود همراه دارند. هنگام آماده سازی استخر تخم­ریزی یا نزدیك به این زمان ، استخرهای نوزاد پروری بزرگتر از استخرهای تخم­ریزی هستند و باید حدود 2/1 متر عمق داشته باشند. این استخرها اختصاصاً برای تولید لارو بكار می­روند و باید تنها حاوی مواد غذایی در چنان اندازه و كیفیتی باشند كـه مـناسب تـغذیه لاروهـا بـاشند. بـرای پرورش پلانكتون­های حیوانی غذایی در استخرها كود آلی یا شیمیایی می­پاشند. انتخاب بین كودهای آلی و غیر آلی صورت می­گیرد و كودهای آلی طبیعی مورد استفاده معمولاً از كودهای حیوانی نظیر كود گاو یا اسب هستند . این مواد را میتوان به میزان 1 كیلوگرم در متر مربع بصورت جامد یا مایع ، ترجیحاً در حالت تجزیه كامل كه سطح آمونیم به حداقل می­رسد بكار گرفت. ( سطح آمونیم بسته به طبیعت خاك استخر و سطح موجود مواد تغذیه­ای در استخر كاملاً متغیر است). هنگام كودپاشی دقت زیادی باید مبذول داشت تا كود بیش از حد افزوده نشود و حالت بی­اكسیژنی رخ ندهد. به جای كوددهی گسترده و یك جا، چه بهتر كه این كار طی چندین نوبت هر چند هفته یك بار در طول تابستان صورت گیرد.

كودهای غیر آلی را میتوان به جای كود آلی بكار برد. كودهای آلی مواد تغذیه­ای جلبكی را در سطح قابل پیش­بینی­تری فراهم می­نمایند. در استخرهای عادی كه دارای مقدار مناسبی خاك در كف هستند ، احتمال دارد كه فسفر ، مواد مغذی را محدود كند كه برای جلوگیری از این وضع ، از سوپر فسفات­ها استفاده می­گردد. شكل رایج­تر كودپاشی ، استفاده از تركیب نیتروژن، فسفر و پتاسیم به نسبت 10÷10 ÷ 10 به میزان 10 كیلوگرم در هكتار ، كمی دیرتر در سال میتوان بكار گرفت. پس از آنكه كود آلی یا شیمیایی افزوده شد و پلانكتون كافی در استخر بوجود آمد لاروهای تازه سر از تخم درآورده به آن وارد می­شوند. رشد در این زمان سریع است و لاروها را باید به منظور جلوگیری از كاهش میزان رشد كه در اثر ازدحام بی­رویه ایجاد می­شود ، پراكنده و كم جمعیت كرد. بطور معمول لاروها را برای بقیه فصل در استخر نگاه میدارند. همچنین ممكن است در صورت كند بودن میزان رشد ( كه از طریق نمونه برداری با تور كنترل میشود) ، از تغذیه كمكی استفاده گردد. در صورتیكه درجه حرارت مناسب باشد، ممكن است ماهیان كلیه غذاهایی را كه بطور طبیعی تولید شده مصرف كنند. غذاهای گندله­ای شكل كه توسط كارخانجات تجارتی تولید میشوند معمول ترین غذای ماهیان آب شیرین از جمله كپور هستند. این مواد از لحاظ غذایی متناسب با نیازهای ماهی ساخته شده­اند و میتوان آن را با دست به آنها داد، یا به كمك ابزار اتوماتیك یا تغذیه كننده­ها مورد استفاده قرار داد. در صورتیكه هوا به اندازه كافی گرم باشد میتوان بطور واقع­بینانه انتظار داشت كه تا پایان تابستان وزن ماهیان 50 تا 100 گرم باشد. در اینجا باید بر اهمیت بالا بودن دمای محیط تأكید كرد، زیرا پایین بودن درجه حرارت سبب میشود كه آهنگ رشد كند یا نابود گردد. حداقل دما برای رشد مناسب ، 18 درجه سانتیگراد است، در حالی كه دمای 25-23 درجه سانتیگراد ایده­آلی را برای تبدیلات غذایی و رشد بوجود می­آورد. اهمیت درجه حرارت به قدری است كه استفاده از صفحات خورشیدی ، تونلهای پلی تینی گلكاری شده یا ایجاد پوشش بر روی استخر ، به منظور افزایش درجه حرارت برای بالا بردن آهنگ رشد ، باز هم اقتصادی و بصرفه است.

قیمت فایل فقط 9,100 تومان

خرید

برچسب ها : پروژه کارافرینی پرورش ماهی و آبزیان دریایی , طرح توجیهی پرورش ماهی و آبزیان دریایی , کارآفرینی پرورش ماهی و آبزیان دریایی , دانلود پروژه پرورش ماهی و آبزیان دریایی , دانلود کارآفرینی پرورش ماهی و آبزیان دریایی , طرح توجیه فنی پرورش ماهی و آبزیان دریایی , توجیه اقتصادی پرورش ماهی و آبزیان دریایی , پرورش ماهی و آبزیان دریایی , پرورش , ماهی , آبزیان

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر